00 800 67 89 10 11

25. duben 2017 14:43 - 31.05.2017 14:43 | Most

Výstava Putování po nebeském pohoří

V prostorách Vysoké školy finanční a správní máte možnost prohlédnout si velice zajímavou výstavu fotografií pana Sebastiana Šulce

Rádi bychom Vás pozvali na vernisáž u příležitosti výstavy fotografií pana Šebestiána Šulce
  

  • Přítomen bude autor fotografií pan Šebestián Šulc
  • Slavnostní zahájení se uskuteční v úterý 9. 5. od 15:00
  • Vernisáž proběhne v prostorách Vysoké školy finanční a správní v Mostě
  • Výstavu je možné si prohlédnout od 24. 4. do 31. 5.


ANOTACE:

  Na počátku byl sen. Sen z prvé cesty do dálek - z cesty do sovětské Střední Asie a na Sibiř v roce 1978. Sen o teplém jezeru ve velehorách Ťan-Šan, poblíž hranic Kazachstánu, Kirgizie a Číny, sen o jezeru délky 180 km a šířky 40 km do kterého přitéká 33 řek a vytéká jediná - veletok Ču.  Následovaly roky bezvýsledného boje s ostnatými dráty našeho východního bloku Tábora Míru. Pak přišel rok 1985 - perestojka - Michal Gorbačov. A hned v roce 1986 má prvá cesta do velehor Ťan-Šan s kolínským Sproturistem. Ta ještě neumožnila svobodný pohyb v horách. Sovětská disciplina denních tůr s návratem na kontrolní sčot v 16.00 hod byla nepřekročitelná. Až následující měsíční expedice pod vedením horolezců z Alma-Aty (dnes Almaty - "otec jablek" kazašsky ), znamenaly konečně dosažení snu. Cílem  čtyř výprav, které jsem organizoval, bylo snové jezero Issyk-Kul (Teplá- Voda), jezero ve výši vrcholu naší krkonošské Sněžky 1.603 m n/m. Nevěřil jsem. V té nadmořské výšce? Mezi ledovcovými horskými štíty teplé jezero?  Přišli jsme k jezeru v devět hodin večer a voda měla 21°C!!! Bylo opravdu teplé.                                                         

   Celkem 65 vysokohorských turistů jsem přivedl do oblasti několikrát rozsáhlejší než Alpy. Pohoří  Ťan - Šan měří od severu k jihu 600 km a od východu na západ 2.600 km. Nejvyšší hora měří 7.439 m n/m, nejdelší ledovec měří 75 km. A ještě něco o Ťan - Šanu ( Tchien-šan - "Nebeské hory" čínsky Tengri-tagh - "Hory duchů" kirgizsky), je nejsevernějším velehorským pásmem "Vysoké Asie"- od jihu začíná Himálajem, následují Hindukuš, Karakoram, Pamir, poté Ťan-Šan a dál k severovýchodu  o něco nižší pohoří Altaj a Sajany až k jezeru Bajkal. Tento systém asijských velehor, s hřebeny uloženými ve směru východ - západ, vzniká podsouváním indického šelfu zemské kůry pod asijský kontinent. Tato rozsáhlá seismická oblast je oblastí častého zemětřesení. Známý je zde jev, zvaný Kazachy a Ujgury jako "draci z hor", kde se erodovaný skalní sel morén, namočený prudkým deštěm a při souhře se zachvěním země stane nestabilním a rozjede se údolím často ničit lidská sídla.  V roce 1921 vyjela až pětimetrová vlna do Alma-Aty (tehdy 21 tis obyvatel - s názvem Věrnyj) a zničila 60 % města. Na památku obětem události je na jedné z křižovatek města ponechán pětimetrový balvan.

 Zlatá a přívětivá je ta naše Česká vlast. Važme si kde žijeme.

 

Šebe Šulc, Most, 25.4.2017